Stosurová oslavuje životný úspech

Austrália sa po 21 rokoch znovu dočkala semifinalistky Bet365-Kliknite tu Roland Garros.


Samantha Stosurová postúpila v Paríži medzi posledné štyri, keď dnes vyradila v štvrťfinále Sorana Cîrsteová z Rumunska.

dokonáva tak svoju premenu z bývalej najlepšej deblistka sveta v elitnej hráčku dvojhry s tvrdým servisom. “Som nadšená, je to môj životný výsledok, ale chcem dôjsť čo najďalej, “povedala dvadsaťpäťročná tenistka z Queenslandu. V ceste do finále jej stojí Ruska Svetlana Kuznecovová.

Stosurová napodobnila krajanku Nicole Provisovou, ktorá sa na French Open dostala do semifinále v roku 1988. Posledným podobne úspešným Austrálčanom bol v Paríži Pat Rafter pred dvanástimi rokmi.A finále si na Roland Garros zahrala naposledy Wendy Turnbullová v roku 1979.

Jednou z najväčších zbraní Stosurová je servis. Podľa mnohých má jedno z najlepších podania medzi ženami. “Podáva skoro ako chlap,” uviedla Francúzka Virginie Razzanová po prehre v osemfinále.

“Možno má lepšie podanie aj ako Venus Williamsová alebo jej sestra Serena.” V piatich odohraných zápasoch dala osemnásť es, z tenistiek bola v tomto poradí druhá za Serenou Williamsovou. Loptu z jej rakety lietal na polovicu súperiek rýchlosťou okolo 196 km / h.

Doteraz bola považovaná za skvelú deblistka. Veď s Američankou Lisou Raymondovu vyhrali US Open 2005 a o rok neskôr triumfovali na French Open.

Nie je tak divu, že vládla deblovému rebríčku.Celkovo má na konte 22 deblových titulov, zatiaľ čo v singli doteraz neuspěla.Ve dvojhre sa začala zlepšovať v roku 2006.

Na Australian Open postúpila do osemfinále a svojej antukové schopnosti naznačila na pražskom turnaji ECM Prague Open, kde prehrala až vo finále. Lenže potom jej kariéra takmer skončila.

Kvôli vírusovej meningitíde bola v septembri 2007 v nemocnici na Floride a osem mesiacov na okruhu WTA chyběla.Dokázala sa vrátiť a teraz sa presadila aj na antuke.
< br /> To je možno trochu bizarné, pretože tento povrch prvýkrát videla v 15 rokoch.Ako juniorka a neskôr profesionálka na nej v Paríži prehrávala štyri roky po sebe v prvom kole.

“Postupom času som ale antuke prišla na chuť a môžem povedať, že to je môj druhý najobľúbenejší povrch,” tvrdila.Trochu kuriózne začínala s tenisom. Nehrala ako iné od troch rokov vďaka túžbe rodičov, aby doma mali šampiónku.

Prvá tenisovú raketu dostala cez Vianoce pod stromček v ôsmich rokoch. Hrávala s bratom Danielom, ktorý si všimol, že je veľa šikovná, a povedal rodičom, aby jej zaplatili trénera.

Veľa pre ňu trénerskú i životne znamenal Craig Morris, ale momentálne ju vedie fedcupová kapitán Austrálie David Taylor.V Paríži býva spoločne so svojou súčasnou deblový partnerkou Rennae Stubbsová v apartmáne.A občas sa snaží aj niečo uvariť.

“Podľa mamičkinho receptu som robila kura s ryžou a bolo skvelé si pochutnať na vlastné večeru,” povedala s úsmevom Austrálčanka. Rada chodí na jedlo do mesta, pretože Paríž ju očarila. “Je nádherná,” vyznala sa.

Témy: šport, Stosurová, teni, french, open